رعایت احترام در گفتگوهای خانوادگی

 

عادی است كه در خانواده بر سر مسائل مختلف با پدر و مادرمان اختلاف نظر داشته باشیم. مهم این است كه درباره مسائل پیش آمده با آنها حرف بزنیم و نظراتمان را بگوییم و نظراتشان را بشنویم، اما در جریان این گفت‌وگوی دوسویه نباید مساله مهمی را از یاد ببریم.

یكی از سنت‌های اجتماعی دیرپای ما احترامی است كه باید كوچك‌ترها به بزرگ‌ترها بویژه به پدر و مادرشان بگذارند. هر جریان گفت‌وگو در خانواده میان ما جوانان و والدینمان باید مبتنی بر این احترام باشد. نباید روند گفت‌وگو به گونه‌ای پیش برود كه حرمت میان ما و آنها شكسته شود.

سعی كنیم نظرات پدر و مادر را به طور كامل بشنویم و درباره آنها فكر كنیم.

( برای دسترسی به ادامه مقاله روی ادامه مطلب کلیک کنید )

 

سعی كنیم نظرات پدر و مادر را به طور كامل بشنویم و درباره آنها فكر كنیم.

 اگر به این نتیجه رسیدیم كه نظر آنها، منطقی‌تر از ماست، بپذیریم و بیهوده بر دیدگاه اشتباه‌مان پافشاری نكنیم. لجبازی غیرمنطقی و اصرار در مورد چیزهایی كه می‌دانیم غیر منطقی هستند، مشكلی را حل نخواهد كرد.

فراموش نكنیم كه پدر و مادر تجربیات بسیار بیشتری نسبت به ما دارند. پس در مواقعی كه اختلاف نظری با آنها داریم، همیشه این نكته را در نظر بگیریم كه آنها بسیاری از چیزهایی كه ما تازه می‌خواهیم امتحانشان كنیم، خیلی پیشترها تجربه كرده‌اند. شاید تجربیات آنها به كارمان بیاید و لزومی نداشته باشد همه چیز را خودمان بیازماییم.

در نظر گرفتن تجربیات بیشتر والدین باعث می‌شود هرگز خود را بی‌نیاز از مشورت با آنها احساس نكنیم. حتی در مواردی كه می‌دانیم آنها نظر متفاوتی نسبت به ما دارند، با والدینمان گفت‌وگو كنیم. شاید آنها واقعا حرف‌های مهمی برای شنیدن داشته باشند.

بعضی اختلاف نظرها بر سر مسائل جزئی و پیش پا افتاده واقعاً آنقدر ارزش ندارند كه باعث ایجاد دلخوری بین ما و والدینمان شوند. احترام و محبتی كه بین ما و پدر و مادرمان برقرار است، می‌تواند‌ باعث شود اختلاف نظر را كنار بگذاریم و نظر آنها را بپذیریم. گاهی شاد كردن دل پدر و مادر لذتی بیشتر از رسیدن به خواسته‌هایمان دارد.

از یاد نبریم كه ما یك خانواده هستیم. چیزی كه دوام یك خانواده را در طول سالیان دراز حفظ می‌كند، عشق و احترامی است كه اعضای آن به هم ابراز می‌كنند.در روابطمان با اعضای خانواده، در اظهارنظر و عقیده و علاقه، همیشه غیر از مصالح فردی‌مان، مصالح خانواده را هم در نظر بگیریم و آماده باشیم كه هر از گاهی مصالح خانواده را به علایق خودمان ترجیح دهیم.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 14 فروردین 1391    | توسط: افسانه رحیمی    | طبقه بندی: روانشناسی کودک،     | نظرات()